Mesto:Aleksa Šantić
Adresa:VIII Vojvođanske brigade bb
PTT:25212
Opština:Sombor
Telefon:025/583-8120
Školska uprava:Sombor
Školski okrug:Zapadnobački
Direktor:
Telefon direktora:
Telefon sekretara:
Tip škole:Osnovna škola
Sajt:http://www.aleksasantic.edu.rs
Prvi e-mail:info@osaleksasantic.rs
Drugi e-mail:
Facebook:

O školi

skola2

Selo Aleksa Šantić je najmlađe selo u somborskoj opštini. Osnovali su ga 1923. godine i dali mu ime srpski dobrovoljci iz Prvog svetskog rata. Škola je dobila ime kao i selo Aleksa Šantić budući da je većina doseljenika iz Mostara i okoline, rodnog kraja velikog pesnika.

Stanovnici ovoga kraja imali su osnovnu školu prvo na salašu Đurike Vajnera, iza železničke stanice, a potom u kaštelu Martona Horvata, gde je učiteljevao Jožef Trenka. U istoj učionici su se nalazili đaci svih šest razreda, njih 28-30. Deca su do 1924. godine školu pohađala na Šari u dvorcu barona Riharda Hamerštajna i kada je njen vlasnik 1919. godine postao Lazar Bešlić. Tamo su učiteljevali Marija Neočić i Zaharije Anđelić. Nastava za dvadesetak đaka u četiri razreda osnovne škole održavana je na srpskom jeziku. Prva učionica sa stanom za učitelje izgrađena je u selu već 1924. godine. Zaharije Anđelić je sa Šare nastavu produžio i u Aleksa Šantiću.

Škola je osamostaljena 1947. godine, što je zasluga Blaža Raljevića i Toše Ignjatova, sekretara Mesnog narodnooslobodilačkog odbora. Od 1955. godine škola je osmogodišnja. Pre toga škola je dograđena 1930. godine sa još jednim stanom.

Nastava u isturenim odeljenjima šantićke škole na „Severu” i „9. maju” trajala je do 1971. godine. Svako odeljenje imalo je od 35 do 40 đaka.

Kamen temeljac nove škole „Aleksa Šantić” postavljen je u leto 1973.

Izgradnja je privedena kraju 1976. godine, a 23. oktobra održana je svečana priredba povodom otvaranja nove škole.

Školska zgrada i danas zadovoljava savremene zahteve obrazovanja i vaspitanja učenika.

Danas škola broji 92 đaka kojima nastavu drži 19 nastavnika i profesora.

U okviru vaspitno-obrazovnog rada svi oni angažovani su, odgovorno i humano, da nastavni proces održe na odgovarajućem nivou.

Škola svake godine ulaže izuzetne napore da obezbedi stručni kadar i sačuva postojeći da bi osigurali što bolji kvalitet nastave.

Značajna aktivnost škole ostvaruje se kroz kulturnu javnu delatnst u saradnji sa društvenom sredinom, obeležavanjem školskih i državnih praznika angažovanjem svih učenika prema sposobnostima i interesovanjima.

Dan škole proslavljamo 27. maja, na dan rođenja našeg velikog pesnika Alekse Šantića. Tom prilikom organizujemo javne priredbe, sportske manifestacije, radne akcije i izlete.

Od kada je ime Svetog Save vraćeno u srpske škole, u našoj školi proslava ovog praznika zauzima centralno mesto među ostalim manifestacijama. Tog dana je naša škola najsvečanija a učenici i nastavnici dostojni domaćini celom selu. Uz svečanu akademiju i lomljenje slavskog kolača, učenici aktivno i kreativno obeležavaju ime i delo najumnijeg srpskog sina.

Svake godine u školi proslavljamo godišnjicu KUD-a «Neven» čiji su članovi naši učenici i «Dečiju nedelju» koja je neizostavno najveseliji i najšareniji praznik u toku školske godine. Često organizujemo izložbe fotografija, dečijih radova, pozorišne predstave u školi, pesničke večeri, izložbe slika.

Učenici ove škole istakli su se na svim poljima takmičeći se u mnoštvu disciplina od matematike i fizike, srpskog jezika, muzike i sportskih disciplina. Tu su prva mesta naših učenika i značajni rezultati na opštinskim, okružnim i republičkom takmičenjima iz fizike, srpskog jezika, biologije, istorije, u odbojci, košarci, atletici i šahu.

U konkurenciji 350 vaspitno-obrazovnih organizacija u akciji estetsko-higijenskog uređenja, škola je bila najbolja u AP Vojvodini 1981. godine.

U okviru opštinskog vrednovanja rada, škola je zauzela prvo mesto u somborskoj opštini 1987./88. godine. Iste godine škola dobija najveće priznanje za rad Pionirskog odreda, bronzanu statuu «Kurir Jovica».

Osnovna škola «Aleksa Šantić» je od osnivanja, ne samo obrazovno-vaspitna institucija, već i nosilac kulturnih, sportskih i drugih aktivnosti u selu. I učenici i nastavnici nastoje da se afirmišu u društvenoj sredini koliko je to moguće u teškim uslovima, u kojima trenutno živimo.

Sve važnije kulturne i verske manifestacije u selu učenici proprate prigodnim programom i angažovanjem.