Mesto:Srbobran
Adresa:Trg profesora Milivoja Tutorova 4
PTT:21480
Opština:Srbobran
Telefon:021/730-155
Školska uprava:Novi Sad
Školski okrug:Južnobački
Direktor:Marija Tutorov
Telefon direktora:
Telefon sekretara:
Tip škole:Gimnazija
Sajt:http://www.gimnazija-srbobran.edu.rs/
Prvi e-mail:gimnazis@neobee.net
Drugi e-mail:
Facebook:
Istorija gimnazije – Svetozar Miletić Kontakt

Razvitak školstva u Srbobranu, tadašnjem Sentomašu, može se pratiti od početka XVIII veka. Od 1703. godine u Sentomašu postoji Srpska veroispovedna škola, koja je te godine imala 1 odeljenje i 1 učitelja. Po završetku I svetskog rata, 1919 godine, u Srbobranu se, po odobrenju Ministarstva prosvete Kraljevine SHS, otvorila Velika srpska gimnazija.


.

Školske 1923/1924.godine Velika srpska gimnazija je dala svoju prvu generaciju maturanata.

 Ali 1929. godine, zbog štrajka učenika VII razreda, Ministarstvo prosvete ukida, najpre više, a potom i niže razrede Velike srpske gimnazije u Srbobranu. Tako Srbobran, posle deset godina, prvi put ostaje bez svoje gimnazije.

1962. godine, kada je od ukidanja Velike srpske gimnazije prošlo 33 godine, u Srbobranu se ponovo otvara gimnazija koja će nositi ime Svetozara Miletića.
Na osnovu raspisanog konkursa izvršen je upis učenika u I razred gimnazije, 108 učenika koji su podeljeni u 3 odeljenja. Iz srbobranske opštine bilo 64 učenika i 40 učenika iz okolnih mesta.Škola je počela sa radom od nule, sa nastavnim učilima iz osnovne škole, koja nisu bila dovoljna za gimnaziju. Učenici su prihvatili predlog da berbom kukuruza na imanju Poljoprivrednog kombinata „Elan“ zarade novac za školsku biblioteku i sredstva za rad. Ubrzo se uvidelo da gimnaziji treba nova školska zgrada, jer sa povećanjem broja odeljenja neće biti moguć rad u prostorijama osnovne škole. Temelj nove zgrade gimnazije udaren je 4. maja 1963. godine.

Zidanje zgrade je polako napredovalo, ali su nedostajali radnici, pa su učenici, na predlog direktora, prihvatili da preko leta pomognu u radovima. U jesen 1964. godine se useljava nameštaj i učila, a 23. novembra u 8 sati je počela nastava. Borislav Jojkić, dežurni profesor, zabeležio je u knjigu dežurstva ovaj dan kao „Dan prvi“. Svečano otvaranje škole je održano 29. novembra 1964. Toga dana, tadašnji direktor škole Milivoj Tutorov, u svom obraćanju je rekao: ,, Mnogo volje, napora i žrtava ugrađeno je u temelje ove lepe zgrade. Pratili smo svaki pokret radnika i radovali se laganom izrastanju ovog hrama nauke.”


8. juna 1965. veliki ruski naučnik Šahmajev, ekspert za proučavanje nastave fizike pri Unesku, član Sovjetske akademije nauka posetio je našu školu. U znak sećanja Šahmajev se potpisao u Letopisu škole.


Školske 1965/1966. godine maturirala je prva generacija obnovljene gimnazije.


                            

1975. gimnazija prelazi na rad u dve smene, jer kapaciteti nisu predviđeni za toliki broj učenika. Upisuje se osam odeljenja, šest na srpskom i dva na mađarskom nastavnom jeziku.

1977. gimnazija, koja je bila poznata po obrazovanju iz prirodnih nauka, sada dobija struke iz društvenih nauka: kulturološku, pravnu i prevodilačku. Škola već ima 600 učenika sa 26 odeljenja.

1979. godine maturira prva generacija učenika pozivnog usmerenog obrazovanja i vaspitanja.
Godine 1980. dolazi do prelaska na druge struke, a samim tim javlja se i veći broj učenika. Đaci se upisuju za poziv prerađivača voća i povrća i poljoprivrednu struku. Tako je Srbobran još jednom izgubio gimnaziju.

Prvi direktor obnovljene  gimnazije je bio profesor. Milivoje Tutorov, drugi  dr. Radoslav Subić, a  treći profesor Pavle Papulin. 1981. je raspisan konkurs za direktora škole i Nastavničko veće je glasalo za profesora istorije Radoslava Filipendina, koji do danas ostao direktor škole.

1990. godine po treći put se obnavlja gimnazija u Srbobranu . Tada je i poslednja generacija koja se školovala po starim programima zajedničkog i pozivnog usmerenog obrazovanja  završila školu. Te godine se polažu kvalifikacioni ispiti za upis u I razred gimnazije i srednje škole. Ispiti su bili iz maternjeg jezika i matematike u pismenoj formi, jedinstvene za celu Srbiju. Te godine su upisana dva odeljenja na srpskom i jedno na mađarskom jeziku, što je bilo minimum za dozvolu za rad. Prva generacija gimnazijalaca opšteg tipa je maturirala 1994.

Jedino što se menjalo na školskoj zgradi je bilo 1985. godine, kada je još bilo novaca da se na ravnom krovu dozida još jedan sprat. Time se dobilo još 700 kvadratnih metara korisnog prostora, u kome je sada smeštena velika sala sa bibliotekom i dva kabineta informatike.

Godine 2003. ponovo je urađen đački ulaz i nastrešnica nad ulazom.

Gimnazija je 2002. u popodnevnim satima iznajmljena Ekonomsko-trgovačkoj srednjoj školi.
Mnogi bivši učenici su postigli maksimum u svojoj oblasti tj. doktorirali ili magistrirali. A neki su se vratili u školu i sada rade kao profesori. Pošto škola nema podatke i bilo bi mnogo da se svi nabrajaju, izdvojićemo samo neke za koje smo sigurni:
– Jovan Tanudžić, novinar, maturirao 1966.
– dr Pavle Tomić, profesor geografije, bivši dekan PMF-a, maturirao 1967.
– dr Svetozar Nićin, hirurg-kardiolog na Institutu u Sremskoj Kamenici, maturirao 1967.
– dr Vojislav Strugar, bivši direktor domova zdravlja u Novom Sadu, maturirao 1967.
– dr Vule Višnjevac, hirurg-ginekolog, profesor na medicinskom fakultetu, maturirao 1973.
– Milan Paroški, publicista, maturirao 1976.

U vannastavnim aktivnostima naši učenici postizali su dobre rezultate u raznim oblastima. Često smo učestvovali na okružnim takmičenjima iz različitih predmeta, a povremeno i na republičkim (iz srpskog jezika, iz mađarskog jezika, iz engleskog jezika i sportskih takmičenja – košarka ženska). Naši učenici su učestvovali na mnogim literarnim konkursima i osvajali mnoge nagrade, zbog čega su neki učestvovali u pesničkim školama. Povremeno u školi je uspešno radila dramska sekcija, foto sekcija, biološka, mnoge kulturno-umetničke sekcije, naročito hor i sportske sekcije, u zavisnosti od interesovanja učenika Godine 2006/2007. zahvaljujući maturantima, ponovo je pokrenuta novinarska sekcija i školske novine, Mozaik, koji izlazi jednom ili dva puta u jednoj školskoj godini, nadamo se da ćemo ovoga puta uspeti da to postane tradicija škole. Pored školskog takmičenja svake godine se održava jesenji i prolećni kros na srbobranskom hipodromu, gde se đaci takmiče u raznim atletskim disciplinama. A kad smo kod sporta, moram da napomenem da najbolji atletičari i atletičarke naše škole redovno učestvuju na Novosadskom polumaratonu i maratonu, odakle se još nisu vratili bez pehara. Učenici učestvuju i na Pokrajskom sportskom takmičenju “ Kup tolerancije“ u dve discipline: košarka (muška i ženska) i odbojka (mešovita ekipa).